Adres

Erenköy Mah. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:272 Mormin Apt. Kat:1 D:7 Kadıköy İstanbul

Telefon

0216 478 12 52

0544 346 24 16

Email Adres

info@terap-ist.net

Kaygı Bozukluğu

Birçok çocuk için günlük yaşamda, sosyal aktivitelerde, okulda kaygı bozukluğu durumunu yani anksiyeteyi tetikleyecek unsurlar bulunmaktadır. Okula yeni başlamak, sosyal ortamlarda düşük özgüven, aile sorunları ve bunun gibi birçok neden çocuğunuzun anksiyete gibi ruhsal sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu tür ruhsal hastalıklar yüzünden çocuğunuz zaman zaman agresif davranışlar gösterebilir. Çocuğunuzun korkularını ve sorunlarını aşabilmesi için anne ve baba olarak sizlerin yardımlarına ihtiyacı olacaktır. İşte size çocuğunuzun bu tür ruhsal hastalıklardan etkilenmemesi için bazı ipuçları: Macera içerikli çocuk dergileri ve kitapları çocuğunuzun korku kavramıyla tanışmasına ve korku ve endişe gibi ruhsal hastalıklara neden olabilecek hisleri anlamasına yardımcı olur. Bu tür kitap ve dergiler; okula başlamak, yeni bir yere taşınmak gibi çocuğunuzun hayatındaki büyük değişikliklerden mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlar. Çocuğunuza diğer çocukların resimlerini göstererek ne düşündüğünü ve duygularını sorun. Evet, ilk başta çocuğunuzun sağlıklı bir şeyler söylemesi mümkün olmayabilir, ama bu tür sorular çocuğunuzun düşünmesini sağlayarak seçenekler üretmesini sağlar.

Ebeveyn olarak çocuğunuzu karşılaşabileceği bütün durumlar için bilinçlendirmek en önemli görevlerinizdendir. Çocuğunuz için örnek olarak çekilmiş birçok fotoğrafı internetten bulabilir ve çocuğunuz bu tür duyguları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza derin nefes alma egzersizleri yaptırmanız onun rahatlamasını sağlar. Çocuğunuza nasıl ağız veya burundan nefes alacağını öğretmelisiniz. Çocuğunuz kendini endişeli veya kötü hissediyorsa, bu tür nefes alma egzersizleri yapmasını sağlayın.

Çocuğunuzun problem çözme becerileni ve yeteneklerini geliştirmesine yardım edin. Bunları yapmanız çocuğunuzun ödevlerini zamanında yapmasını ve okulda düzenli bir öğrencilik hayatının olmasını sağlar. Düzenli hayat, çocuklarınızın ruhsal hastalıklardan uzak tutulmasını sağlar.

Çocuğunuz anksiyete gibi ruhsal bir rahatsızlık yaşıyor ve bu yineleniyorsa mutlaka profesyonel bir terapist veya danışmandan yardım alarak rahatsızlığın uzun dönemli etkilerinin ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz.